Korzenne ciasto z dynią i jabłkiem
kuchniatozamalo.blogspot.com |
Oj uwielbiamy przepisy, które na pozór proste, dają tak cudowny efekt. Najlepszym przykładem na taki właśnie wypiek jest ciasto korzenne na bazie dyni i jabłka. Smak po upieczeniu tej słodkości zaskakuje, ciasto jest niebywale wilgotne, a nuta cynamonu otula niczym ciepły koc w zimowy wieczór. Propozycja zaciągnięta z mojewypieki.com, jednak tam spotkamy się z tym wypiekiem w formie muffinek, my postanowiłyśmy zaproponować ten deser w formie okrągłego ciasta. Kilka składników, do których połączenia nie potrzebujemy nawet miksera, czyż może być coś prostszego? Palce lizać :)
Składniki:
- 250g mąki pszennej,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 3 łyżeczki cynamonu,
- szczypta soli,
- 130g cukru brązowego demerara,
- 4 jajka,
- 200ml oleju rzepakowego,
- 200g puree z dyni,
- 1 jabłko,
- cukier demerara (do posypania),
- na lukier: cukier puder, woda, cynamon.
Rozpoczynamy od przygotowania puree z dyni. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni. Dynię dokładnie myjemy i kroimy w plastry, usuwając miękki miąższ wraz z pestkami. Porcje dyni układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika. Czas pieczenia uzależniony jest od wielkości dyni, a gotowa dynia musi być bardzo miękka. Małe i średnie dynie pieką się do miękkości około 30 minut, duże dynie, nawet około 1h. Miękką dynię studzimy i obieramy ze skórki, która schodzi z łatwością. Obraną dynię blendujemy, lub przecieramy przez sitko. Gotowe puree możemy użyć do ciasta, a pozostały miąższ możemy zamrozić, przyda się podczas kolejnych wypieków. Jeśli posiadasz zamrożone puree z dyni wystarczy je odmrozić, odmierzyć i użyć do ciasta.
W jednej misce umieszczamy składniki suche: przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną, cynamon oraz sól.
W drugiej misce umieszczamy: jajka, olej, puree z dyni, obrane i potarte na tarce o grubych oczkach tarce jabłko oraz cukier- łączymy roztrzepując rózgą kuchenną.
Do mokrych składników wsypujemy suche i rózgą kuchenną mieszamy tylko do połączenia składników.
Ciasto wlewamy do tortownicy o średnicy około 25cm wyłożonej papierem do pieczenia posypujemy delikatnie cukrem demerara i pieczemy około 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni (sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest wypieczone).
Wystudzone ciasto możemy posypać cukrem pudrem lub ozdobić lukrem ( 1 szklanka cukru pudru, 2-3 łyżeczki wody, 1 łyżeczka cynamonu).
Polecamy.
Komentarze
Prześlij komentarz