Makówki
kuchniatozamalo.blogspot.com |
Wieczór przed Wigilią, to najlepszy czas żeby przygotować tradycyjne śląskie makówki. Podobno co gospodyni, to inny przepis na tę potrawę, my podajemy ten, który znamy od naszej mamy, a smak makówek, pyszny słodki cynamonowy kojarzymy ze świętami od dzieciństwa.
Składniki:
- 4-5 bułek (najlepiej z dnia poprzedniego),
- 1l mleka,
- 0,5kg maku,
- 100g masła,
- 6-7 łyżek cukru,
- 1 cukier wanilinowy,
- 2 łyżki kakao,
- cynamon,
- rodzynki,
- orzechy włoskie mielone,
- wiórki kokosowe,
- migdały w płatkach.
Bułki kroimy w cienkie półplasterki, u nas ok. 1cm, odkładamy na bok. Do dużego garnka wlewamy mleko, podgrzewamy. Dodajemy masło, cukier, cukier wanilinowy, zmielony mak i zagotowujemy. Dodajemy kakao i dalej gotujemy. Następnie dodajemy cynamon, ilość pozostawiamy do indywidualnego smaku. Jeśli masa makowa, wydaje się Wam zbyt mało słodka, można dodać więcej cukru. Masę gotujemy przez ok. 30 minut, ciągle mieszając, ponieważ masa przylega do spodu garnka. Po tym czasie ściągamy z palnika. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli jest zbyt rzadka, należy ją jeszcze gotować, natomiast jeśli jest zbyt gęsta możemy dodać wody lub mleka i krótko zagotować. Jeśli masz ochotę dodać rodzynki, to właśnie w tym momencie można je dodać do masy i dokładnie wymieszać ( ilość również pozostawiamy do własnego wyboru).
Do dużej miski nakładamy cienką warstwę masy i układamy pokrojoną bułeczkę, aż zakryjemy pieczywem jedną warstwę. Następnie nakładamy na bułkę masę makową, aż zakryjemy całe pieczywo i tak kontynuujemy naszą pracę, aż zużyjemy całą masę (na ostatniej górnej warstwie musi znajdować się masa makowa). Gotowe makówki posypujemy zmielonymi orzechami włoskimi, wiórkami kokosowymi i płatkami migdałowymi. Odkładamy do schłodzenia. Przechowujemy w lodówce. Makówki najlepiej smakują dopiero następnego dnia, gdy bułka zmięknie i wchłonie część masy makowej.
Polecamy.
Komentarze
Prześlij komentarz